Autor: , Dodany: 8 czerwca 2013, Kategoria:


Olimpiada języka niemieckiego



NIEMIECKI W POZNANIU
W eliminacjach szkolnych 34. Olimpiady Języka Niemieckiego 2010/2011 wzięło udział ponad 25 tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W eliminacjach okręgowych swoje umiejętności sprawdziło ok. 1 tysiąc uczestników. Z tej liczby do finału ogólnopolskiego przystąpiło 53 uczniów, którzy w dniach 1-3 kwietnia w Poznaniu zmagali się z zawiłościami języka niemieckiego.
Wśród finalistów znalazła się uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich Katarzyna Jeżewska – jako J E D Y N A reprezentantka województwa świętokrzyskiego.

– Egzamin pisemny miał formę testu sprawdzającego znajomość struktur leksykalno-gramatycznych. Finaliści opisywali i przekształcali podane wypowiedzi za pomocą wyrażeń bliskoznacznych i struktur typowych dla języka niemieckiego. Takie zadania wymagają szczegółowej znajomości leksyki, składni oraz swobodnego posługiwania się językiem- mówi Danuta Zaborowska-Szymusik, germanistka, która przygotowywała Kasię do olimpiady.
– Po teście pisemnym Kasia przystąpiła do egzaminu ustnego. Z listy przygotowanych lektur zaprezentowała „Cierpienia młodego Wertera” J.W. Goethe i „Jakuba Łgarza” J. Beckera. W części drugiej omawiała najważniejsze fakty z historii Niemiec 1945-49 oraz kraje związkowe dzisiejszej Republiki Federalnej Niemiec. Dopełnieniem egzaminu ustnego była rozmowa dotycząca miejsca zamieszkania i możliwości rozwoju młodego człowieka oraz dyskusja o wadach i zaletach internetu. Wszyscy uczniowie klas maturalnych wiedzą, ile pracy należy włożyć w przygotowanie katalogu tematycznego i gramatyki języka obcego do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym. Finał olimpiady językowej stawia wymagania na jeszcze wyższym poziomie – ocenia Danuta Zaborowska-Szymusik.
– Jestem zadowolona zarówno z udziału w finale jak i z atmosfery panującej podczas tych trzech dni- mówi Kasia Jeżewska:
– Poznałam rówieśników z całej Polski, m. in. z Jeleniej Góry, Krakowa, Gdyni regionu Opola, którzy mają możliwość nauki w klasach dwujęzycznych. Wspieraliśmy się, szczególnie przed częścią ustną. Mogłam porównać własną wiedzę i umiejętności innych uczestników. Wiele mogliśmy nauczyć się od siebie. Przekonałam się, że nie jest ważne, czy mieszka się w małym czy w dużym mieście, naprawdę liczy się to, czy chcemy się uczyć i wykorzystać nasza wiedzę w przyszłości.
Zakończenie olimpiady odbyło się 3. kwietnia w Collegium Minus Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i miało bardzo uroczysty charakter. Wśród zaproszonych gości byli: konsul RFN z Wrocławia, przedstawiciele Instytutu Goethego i Instytutu Austriackiego z Warszawy, Akademii Baltica z Lubeki, profesorowie Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Wyższej Szkoły Języków Obcych im. S. B. Lindego w Poznaniu. W imieniu Komitetu Głównego Olimpiady nagrody i dyplomy wręczali uczestnikom przewodnicząca prof. Edyta Połczyńska i sekretarz p. Piotr Jankowiak.
Kasia Jeżewska otrzymała dyplom, nagrody książkowe i przede wszystkim ma już maturę z języka niemieckiego „w kieszeni” – jako finalistka olimpiady ma już zaliczony egzamin maturalny na 100%. SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

Olimpiada Języka Niemieckiego 2010

W dniach 9- 11. kwietnia 2010 w Poznaniu odbył się ogólnopolski finał 33 Olimpiady Języka Niemieckiego. Zakwalifikowało się do niego 49 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Z okręgu krakowskiego, obejmującego województwa małopolskie i świętokrzyskie, w finale wzięło udział 3 uczniów z Krakowa, a nasze województwo reprezentowała – jako jedyna uczestniczka- Agnieszka Wdowicz, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich.
Jak powiedział sekretarz olimpiady- testy finałowe są trudne, nawet studenci germanistyki mogliby mieć z nimi problemy.
Agnieszka Wdowicz po zaliczonej części pisemnej przystąpiła do części ustnej, losując pytania z zakresu wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego oraz kręgów tematycznych. Przygotowała także 5 lektur z literatury niemieckiej, w tym powieści Tomasz Manna i Güntera Grassa. Ten ogromny wysiłek zaowocował zwolnieniem z egzaminu maturalnego z języka niemieckiego ze 100% jego zaliczeniem.
– Można powiedzieć, że każdy konkurs lub olimpiada wymaga wielkiego nakładu pracy i wiedzy, ale w przypadku języka obcego dochodzi jeszcze bariera językowa, którą trzeba umieć pokonać. Dobrze wiedzą o tym wszyscy uczniowie, którzy interesują się językami obcymi. Praca Agnieszki tym bardziej zasługuje na wyróżnienie- mówi germanistka I LO Danuta Zaborowska- Szymusik, opiekunka uczennicy – i dodaje: – Agnieszka już od pierwszej klasy brała udział w eliminacjach okręgowych kolejnych olimpiad języka niemieckiego i w ubiegłym roku bardzo niewiele brakowało jej do uczestnictwa w finale. Obecny sukces Agnieszki dowodzi, że także ucząc się w małym mieście można osiągnąć bardzo wiele i skutecznie konkurować z uczniami renomowanych liceów z miast wojewódzkich i ośrodków uniwersyteckich. Myślę, że nie bez znaczenia jest tu wieloletnia już wymiana językowa realizowana w naszym liceum za pośrednictwem Europa Haus w Bad Marienberg w Nadrenii- Westfalii i współpraca z Instytutem Goethego w Krakowie. Życzę Agnieszce wielu okazji, w których znajomość języków obcych – bo zna jeszcze dobrze język angielski, a chce się uczyć hiszpańskiego i włoskiego – ułatwi jej studiowanie i pomoże w realizacji planów zawodowych.
Poza tym sukcesem należy wspomnieć, że uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego zdobywają laury w innych konkursach językowych organizowanych na terenie naszego województwa. Potwierdza się więc fakt, że zawsze warto uczyć się języków obcych. Słowa poety niemieckiego J. W. Goethego: „Iloma językami władasz, tyle razy jesteś człowiekiem” na pewno zachęcą wielu gimnazjalistów i licealistów do pójścia w ślady Agnieszki.

Skip to content