Autor: , Dodany: 8 czerwca 2013, Kategoria:

2012

Seminarium z zakresu europejskiego kształcenia młodzieży w ośrodku Europa Haus w Bad Marienberg w Nadrenii 2012.

Współpraca pomiędzy ośrodkiem europejskiego kształcenia młodzieży Europa Haus w Bad Marienberg i Graf Stauffenberg- Gymnasium Flörsheim – RFN oraz I Liceum Ogólnokształcącym w Końskich, która rozwija się już od siedmiu lat, realizowana była w bieżącym roku szkolnym w formie seminarium językowego w dniach 5- 9. marca 2012 na temat roli mediów we współczesnym świecie i ich wpływie na uczestnictwo młodych ludzi w życiu społecznym. Uczniowie naszego liceum podjęli to trudne wyzwanie i prezentowali swoje poglądy w różnych formach w trakcie zajęć seminaryjnych.
ACTA, Wikileaks, Unia Europejska- wady i zalety, równouprawnienie kobiet, integracja i migracje, stereotypy narodowe – to niektóre z tematów omawianych przez młodzież polską i niemiecką. W ciągu kolejnych trzech dni pracy powstawały prezentacje multimedialne, talk- show, dyskusje na portalach, plakaty i inscenizacje, w których młodzież mogła wzajemnie się poznać, uczyć języka i rozwijać umiejętności prowadzenia dyskusji. Było przy tym dużo zabawnych sytuacji, bo zdarzały się niekiedy nieporozumienia językowe, ale przecież one także są jakąś formą nauki i na długo pozostają w pamięci.
– Zdecydowaliśmy się na udział w seminarium, bo to daje nam świetną możliwość uczenia się języka, sprawdzenia dotychczasowych umiejętności w praktyce i przełamania bariery językowej. Poza tym możemy zobaczyć kraj naszych sąsiadów. Rozmowy z uczniami niemieckiego gimnazjum sprawiły, że mamy więcej determinacji do nauki języka- to niektóre z opinii uczestników.
– Młodzież niemiecka była też zainteresowana językiem polskim, naszym krajem i zwyczajami; szybko nawiązywały się kontakty. Hotel, w którym mieszkaliśmy był dobrze wyposażony, a niemiecka kuchnia nam odpowiadała. Mieliśmy dostęp do internetu. Bardzo podobały się nam gry i zabawy wplatane do zwykłych zajęć. Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc zarówno naszych opiekunów jak i niemieckich nauczycieli, którzy byli sympatyczni, pomocni i wyrozumiali – dodają inni.
– Na osobny komentarz zasługuje całodzienny pobyt młodzieży w Bonn, udział w warsztatach i zwiedzanie Muzeum Historii Najnowszej Niemiec. W sposób realistyczny i przystępny dla młodzieży przedstawione były realia życia codziennego lat od 1945 do współczesności. Ekspozycje muzealne oddawały prawdę historyczną oraz zawierały akcenty polskie takie jak powstanie ruchu Solidarności, jego rola w zjednoczeniu Niemiec i wolności narodów Europy. Pobyt w muzeum był bardzo dobrą lekcja historii XX wieku nie tylko Niemiec, ale całej Europy. W opinii uczniów sposób, w jaki pokazana jest historia, czyni ją bardziej dostępną i łatwiejszą do zrozumienia – ocenia Barbara Wojciechowska, opiekunka grupy.
– Byliśmy bardzo mile zaskoczeni zaproszeniem na pokaz filmu „Paczki Solidarności” i towarzyszącej temu dyskusji z udziałem profesora Krzysztofa Ruchniewicza z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Corneliusa Ochmanna – eksperta do spraw Europy Wschodniej z Fundacji Bertelsmanna. Znalazło się w niej wiele cennych informacji, dotyczących inicjatyw pomocy obywateli RFN dla Polski objętej kryzysem lat 80. Pozwoliły one stworzyć podstawę do pozytywnego wzajemnego postrzegania się obu narodów – dodaje organizatorka seminarium Danuta Zaborowska- Szymusik.
Podczas tego wyjazdu udało się połączyć walory turystyczne z europejską edukacją obywatelską. W podróży do Bad Marienberg uczestnicy mogli podziwiać zabytki Drezna. W drodze powrotnej natomiast postój w centrum Berlina był okazją do podziwiania wieczornej scenerii dzielnicy rządowej i niemieckiego parlamentu oraz wspólnego zdjęcia przed Bramą Brandenburską. Ten ciekawy projekt był możliwy do zrealizowania dzięki finansowemu wsparciu Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, Wszechnicy Koneckiej i innych instytucji, które pomagając nam przyczyniły się do jego przeprowadzenia.
Dziękujemy.